Rozwój

Najczęstsze wymówki, które powstrzymują Cię przed działaniem

11 kwietnia 2021
działanie rozwój wymówki

Ostatnio przeprowadziłam wiele rozmów, w których zapytałam o to, co powstrzymuje Was przed tym, aby zrealizować upragnione marzenia i cele? Najczęstszą odpowiedzią był strach przed porażką i obawa negatywnej oceny innych. Padały takie stwierdzenia, jak: nie dam rady, nie wytrwam, pomyślą o mnie, że jestem zbyt słaba, jeśli nie dokończę zadania lub projektu. Wiele osób bała się samotności, zwłaszcza teraz, gdy tak mocno czuć wpływ świata wirtualnego. Najczęściej pojawia się jednak w nas ciche pragnienie jakiejś zmiany i tego, że chcemy żyć lepiej, godniej i osiągać więcej, ale powstrzymuje nas strach.

Gdybym się nie bała to zmieniłabym…

Jakie są najczęściej pierwsze słowa, które padają po pytaniu: co Cię powstrzymuje przed podjęciem decyzji i wdrożeniem jej w życie? Zdecydowanie: „Gdybym się nie bała to zmieniłabym…”. Zawsze proszę wtedy o to, aby mój rozmówca wyobraził sobie jeden z najgorszych scenariuszy, jaki może go czekać. Co najgorszego mogłoby się wydarzyć? Odpowiedzi padają różne, ale zazwyczaj wiążą się one ze strachem straty finansów, ocenianiem przez najbliższych lub brak wiary w to, że osoba jest w stanie osiągnąć sukces.

Recepta na wymówki

Czy istnieje recepta na wymówki? Tak, to odważne działanie! Pomimo strachu, który czasami nas paraliżuje, najlepiej sprawdza się właśnie podjęcie działania. Ja, tak jak Ty, czasem się boję, ale wówczas przypominają mi się słowa Jacka Walkiewicza: „Bój się i rób”.

Wielokrotnie bałam się, że ktoś oceni mnie w nieodpowiedni sposób, skrytykuje i wyciągnie zbyt szybko wnioski. Odczuwam też strach i tremę przed każdym nowym materiałem, zastanawiając się nad tym, czy to, co chcę Wam przekazać jest wartościowe. Zastanawiam się, ale najlepszym lekarstwem na wymówki jest to, żeby tak naprawdę odważyć się i działać.

Początek Fanpage’a i bloga

Na początku, gdy tylko zakładałam Fanpage, a następnie bloga, bałam się oceny, porażki i odmowy. Dzisiaj mam świadomość, że jeśli chcę coś osiągnąć i zostać ekspertką – muszę nauczyć się motywować samą siebie i innych do pracy, szkolić się i uczyć się wystąpień publicznych. Jedyne, co umiałam na starcie to motywowanie samej siebie do ciężkiej i wytrwałej pracy. Czułam w sobie ekscytację, dumę i podniecenie, gdy zaczynałam swoją nową przygodę. Jednocześnie nie opuszczało mnie poczucie strachu i obawa o sens. Dziś, gdy czegoś bardzo się boje potrafię działać pomimo strachu. Czasami jest on nawet moim motywatorem – staram się wykorzystać negatywne emocje, przekuwając je na siłę napędową.

Działanie pomimo strachu

Tak, boję się i działam pomimo strachu. Najtrudniej jest na początku, później wykonują ten strach zmniejsza się z każdą minutą. Dzisiaj wiem też, żeby nie odkładać rzeczy, której boimy się na później – jak to mówią STRACH MA WIELKIE OCZY. Im dłużej czekamy na zrobienie czegoś, tym uczucie strachu i obawy są większe. Jeszcze bardziej boimy się tego, żeby zacząć to robić. Moją wskazówką w takiej sytuacji jest działanie od razu.

Eliminuj wymówki i zacznij działać

Wiem, że są osoby, które uwielbiają znajdować wymówki i jedne zastępują drugimi. Uważam jednak, że warto czasami odważyć się, przezwyciężyć strach i wyrzucić wymówki w kąt. Zacząć działanie i wyjść ze swojej bezpiecznej strefy komfortu. Wiem też, że może być to dosyć trudne, zwłaszcza na początku. Jeśli jest Ci dobrze w Twojej skorupce, znasz ją doskonale i jest Ci w niej po prostu ciepło – nie będzie lekko. Ale powinnaś wyjść z destrukcyjnego mechanizmu, jakimi są wymówki, powinnaś wziąć odpowiedzialność za swoje życie i podjąć pierwszą próbę, zrobić pierwszy krok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *