Motywacja

Osiąganie celów to nie tylko Nutella!

By on 16 maja 2022

Żyjemy w świecie tak zwanego pędu. Chcemy szybciej, więcej i uzyskać natychmiastowe rezultaty. Co często jest związane z nagrodą wewnętrzną, którą przyznajemy sobie sami za wykonanie zadania lub zewnętrzna pochwała od kogoś, dodatkowy bonus w pracy – finansowy. Myślę, że największym wyzwaniem i sukcesem jest droga jaką pokonujemy, aby dotrzeć na szczyt i spełnić nasze marzenie. Oczywiście rezultat końcowy jest słodki i cieszy, ale ta droga, którą podążamy w kierunku naszego upragnionego marzenia jest o wiele bardziej ucząca nas czegoś nowego, doświadczająca nas. 

Chcemy osiągać nasze cele natychmiast

Podczas spotkań mentoringowych słyszę, że chcielibyście osiągnąć dany cel na już. Zawsze powtarzam wam, że warto skupić się na kroku przed Wami i działać w kierunku osiągnięcia waszego marzenia wytrwale, systematycznie i konsekwentnie. Często cel, który chcemy osiągnąć jest odległy, a nagrodę chcemy na już co wiąże się z przyjemnością, która jest teraz. Zjawisko to nazywane jest gratyfikacją. Polega on na tym, że chcemy natychmiastowej satysfakcji i nagrody za naszą pracę.

Brak wiary w siebie 

Blokuje nas, aby poczekać na tak zwaną „wisienkę”. Wiem ze swojego doświadczenia, że niektóre z marzeń zajmą więcej czasu, ale wierzę w siebie i poradzę sobie. Nie wiem dokładnie kiedy i ile czasu zajmie wam dana droga do realizacji waszych marzeń. Czy będzie ona daleka, długa, kręta czy też będzie dobrym pomysłem czy Wam wyjdzie, ale wierzę, że warto poczekać dłużej aby później móc cieszyć się z upragnionego rezultatu. I delektować się osiągnięciem tej upragnionego słoika Nutteli. 

Lubimy przyjemności i często przekładamy naszą szalkę na przyjemności

Trzeba mieć to na uwadze STRES, ZŁY NASTRÓJ, ZŁE SAMOPOCZUCIE, to co nas odciąga by stawiać dalsze kroki. Wiem, że natychmiastowa satysfakcja potrafi być niezwykle motywująca, szczególnie dla osób, niecierpliwych i chcących mieć daną nagrodę teraz. Ich zachowanie powoduje pozytywy tylko na moment. Późniejszy skutek jest taki, że nie wierzymy w siebie i wątpimy że uda nam się zrealizować dany cel. Wydaje nam się odległy, jednak trzeba wspierać się tym co przyniesie ukojenie, jakąś radość z życia.

Gdy tę gratyfikację będziemy cały czas przyspieszać i nie będziemy czekać na te realne efekty

Oznacza to tylko trudne życie niestety. Nosimy i mamy w sobie duże pragnienia, marzenia i chcielibyśmy zaspokoić tę przyjemność. Realizowanie celów nie musi być tragedią. Jest to proces nauki i wdrażania tej nauki. Planowania też trzeba się nauczyć! To tak jak podejmujesz jakieś działanie np. nauka języka angielskiego i po kolei uczymy się tego wszystkiego. Etapami. Tak samo jest z osiąganiem przez nas celów. Nie zawsze wszystko umiemy, wiemy. Uczymy się i osiągamy swoje cele poprzez drogę jaką przechodzimy z punktu A do Z. Ale po drodze pojawiają się B, C i D. 

Osiąganie celów to nie tylko Nutella!

Czasami widzimy, że ktoś osiągnął dany cel, ale nie widzimy jego drogi i zmagań, które wiązały się z tym, aby osiągnąć upragniony rezultat. Czasem dzieją się niefajne rzeczy się i trzeba je przejść. Taki jest kolejny krok. Osiąganie celów wiąże się z pracą, wytrwałością i systematycznością działań. Są i będą momenty, w których będzie Ci się wydawało, że jest to „za ciężkie”, „za trudne”, pomyślisz „nie dam rady”. Ale mając przed sobą wizję tego co chcesz osiągnąć – swoje mocne dlaczego, mając chwilowy kryzys, wyzwanie zamienić na to, że możesz to osiągnąć i zrealizować swoje upragnione marzenie. Nie zawsze będzie słodko, będą momenty kiedy będziesz chciała to rzucić w cholerę. Ale Ty pamiętaj, po co to robisz. By sięgnąć po swój słoik z Nuttelą. Czyż nie?

Kromka chleba z Nutellą czy cały słoik Nutteli?

Owszem zachęcam was do celebrowania swoich małych sukcesów, że dokonaliście czegoś, wyszliście ze swojej strefy komfortu. I to jest wasza kromka chleba z nutellą. Pragnę was zachęcać, abyście szli po słoik nutelii i spełniali swoje marzenia. A osiągnięcie i jedzenie tego słodkiego kremu będzie smakować jeszcze bardziej. Spotykam się z sytuacjami, w których osoba nie osiąga swoich celów na już, bądź coś się wydarzyło to lubi dopisywać sobie historię. Jak wiemy, że dany cel potrzebuję więcej czasu i uwagi wówczas jesteśmy nastawieni, dzięki czemu nie rozczarowujemy się, mniej się frustrujemy. I owszem cieszymy się z tej kromki z nutelą, ale idziemy po cały słoik Nutteli.

Ktoś kto nie stawia kroku na przód…

Uczulam Was, że sięganie po tę kromkę z nutellą tu i teraz, jest tym, że nie realizujecie swojego potencjału, bo nie macie szansy. Uciekacie w coś co da wam chwilową przyjemność – nagrodę. Coś pustego i nie koniecznie dobrego na dłuższą drogę np. alkohol. Ktoś kto nie stawia kroku na przód ucieka przed sobą i chcę się nagrodzić w szybki sposób. Ta osoba nie realizuje swojego potencjału, bo zamiast ten krok wykonać i iść krok do przodu by  robić coś trudniejszego dla siebie, to nigdy nie przeskoczy tej bariery. 

Posiadam wiedzę, ale nie wykorzystuję jej w praktyce

I tu jest pies pogrzebany, my możemy wszystko wiedzieć. Pomimo, że posiadasz wiedzę, ale nie wykonujesz tego kroku do przodu by zrealizować swoje cele. Ponieważ jest w Tobie lęk i strach. Zatrzymujesz się lub cofasz, dalej nie wykonujesz pracy lub jest w Tobie rezygnacja z tego o czym marzyłaś. Dlatego mamy techniki np. jak przekształcić lęk w ekscytację. Powinnaś sprawdzić techniki, które umożliwią Ci przepracowanie Twoich przekonań, leków i strachów. A być może któraś będzie dla Ciebie najlepsza i pomoże ci w przekroczeniu tej bariery. A odczucie chwilowej nagrody często nie jest warte z tym co tak naprawdę jesteś w stanie osiągnąć. Bo nagroda jest szybka, dająca przyjemność, ale tylko na chwilę. Więc decyzja należy do Ciebie : Czy chcesz mieć natychmiastową przyjemność – kromkę chleba z nutellą, Czy osiągniesz swój upragniony cel i otrzymasz cały słoik nutteli. Co wybierasz?

Continue Reading

Motywacja

Dlaczego ludzie nie osiągają swoich sukcesów?

By on 30 kwietnia 2022

Zakładam, że każda osoba czytająca ten artykuł na blogu pragnie zmian, polepszenia swojej sytuacji, spełnienia swoich marzeń, zrealizowania swoich pragnień i celów. Jednakże, wiem ze swojego doświadczenia, że są dwie grupy osób. Jedna z nich są to osoby, które chcą zmian, ale są też takie osoby, które nie chcą tych zmian. Zmiany wiążą się z tym, że generują pewne następstwa i konsekwencje. A osoby, które nie chcą tych zmian mogą ich nie udźwignąć. 

Znajdź swoje: DLACZEGO?

Jeśli jesteś osobą, która chce zmiany lub odnieść sukces, to niezwykle ważne jest Twoje uzasadnienie, dlaczego chcesz to osiągnąć, a następnie podjąć systematyczne i konsekwentne działanie małymi krokami. Następnie urodzi się w Tobie wewnętrzna motywacja do przeprowadzenia zmiany do końca i także realizacja Twoich marzeń i celów. 

Po pierwsze – Definicja Sukcesu

Pierwszym punktem od którego chcę zacząć to dlaczego osoby nie osiągają swojego sukcesu? Być może przyczyną tego jest to, że nie wiedzą czym dla nich jest ten sukces i nie zdają sobie sprawy co to dla nich znaczy. Jeśli zapytam Cię Czym jest dla Ciebie Sukces? To czy umiałabyś mi odpowiedzieć?. Bierzemy czyjeś cele za swoje, a potem zostawiamy je w połowie drogi, bo nie są nasze. Stały się chwilowo dla nas atrakcyjne, podobają nam się i nazywamy je swoimi co wiąże się z tym, że jeśli coś jest dla kogoś spełnieniem jego sukcesu to nie oznacza, że dla Ciebie będzie to SUKCESEM. 

Po drugie – Nie czują, że zasługują, aby odnieść sukces

Kolejnym z powodów dlaczego nie osiągamy sukcesu, jest nasze przekonanie, w którym nie czujemy, że zasługujemy na sukces. Ktoś wcześniej nam powiedział, że nie będziemy w stanie tego osiągnąć i przyjęliśmy to jako swoje. Nałożyliśmy na siebie kolejną parę okularów i widzimy przez kolejne filtry drugiej osoby. Dziś mogę Ci powiedzieć, że to przekonanie jest nieprawdziwe. Każda z nas zasługuje na wszystko i może osiągnąć swój sukces. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy co osiągniesz. Ja w Ciebie wierzę. 

Po trzecie – Mentalność ofiary

Jest zabójcą sukcesu, osiągnięcia marzeń i celów, dobrych związków. Bycie w mentalności ofiary wiąże się z tym, że czujesz w sobie ciągłą niemoc przez co nie osiągasz tego wymarzonego celu. Dzieje się tak ponieważ nakręcasz w swojej głowie film czarnego scenariusza przez co nie osiągasz wyników. Gdy wejdziemy w mentalność ofiary ważna jest nasza reakcja i podejmowane przez nas decyzję. Nawet jeśli będą one błędne, to wciąż będziesz próbowała, by spełnić swoje marzenia i cele. 

Po czwarte – Nie korzystasz ze swoich talentów 

Niestety często spotykam się podczas sesji z tym, że ludzie nie korzystają ze swojego potencjału, predyspozycji czy talentów. Najczęściej odpowiedzią jaką słyszę jest to, że nie wierzą w siebie i w to, że mogą osiągnąć ten wymarzony sukces. Wówczas proszę ich o wypisanie swoich mocnych stron i układamy plan działania by osiągnąć to co dana osoba założyła korzystając z naturalnych predyspozycji. 

Po piąte – Nie chcą zapłacić ceny za sukces

Sukces ma swój blask, ale wiąże się także z ceną jaką należy za niego zapłacić. Wówczas zadaje pytanie. Ile jesteś w stanie poświęcić czasu, energii, zaangażowania i pieniędzy by zrealizować to czego naprawdę pragniesz? Czy tak naprawdę jesteś w stanie zapłacić cenę za to do czego dążysz?

Cały artykuł zostawiam do twojej analizy…

Wiem, że ludzie chcą osiągnąć swoje szczęście, cele, marzenia i SUKCES. Receptą na odniesienie tego sukcesu jest ciężka praca, dyscyplina oraz przekonanie, że jak zaczęłaś to trzeba to skończyć. To wszystko jest prawdą, ale mam świadomość, iż działania są efektem ubocznym moich przekonań. Także myśli są bardzo kluczowe. Trzeba zrozumieć, że mają wpływ na to czy uwierzysz w swój wymarzony sukces czy nie. Ta wiara jest kluczowa. Tak to działa a nie inaczej. W co nie wierzysz to nie będzie Ci się chciało robić. Myśli wpływają na Twoje decyzję, a tę decyzję kreują Twoją rzeczywistość, dzięki którym podejmiesz działanie, próbę by osiągnąć SWÓJ WŁASNY SUKCES.  

Continue Reading

Motywacja

Motywacja a wpływ innych osób

By on 25 lipca 2021

Liderzy i menedżerowie często podkreślają, że motywowanie członków zespołu jest najtrudniejszą częścią ich pracy. Pytają, dlaczego tak właśnie jest. Odpowiedź jest prosta: ludzie są różni i to, co motywuje jedną osobę, może mieć niewielki wpływ – lub nie mieć żadnego – w odniesieniu do drugiej osoby. Ken Blanchard, guru zarządzania i autor książek, m.in. „The One Minute Manager”, ukuł wyrażenie: „różne uderzenia dla różnych ludzi”, kiedy mówił o wiodących osobach. Ten prosty przekaz jest użytecznym wskaźnikiem tego, w jaki sposób skuteczni liderzy i menedżerowie motywują swoje zespoły.

Rodzaje motywacji

Istnieją dwa rodzaje motywacji: zewnętrzna i wewnętrzna.

Motywacja zewnętrzna ma miejsce wtedy, gdy dana osoba jest zachęcana do osiągnięcia celu
poprzez nagrodę lub sankcję. Na przykład: młoda osoba, która przygotowuje się do egzaminu, może
być zmotywowana do jego zdania, przez rodziców, którzy za sukces oferują nagrodę finansową.

Wewnętrzna motywacja jest motywacją do osiągnięcia sukcesu w czymś, lub do prowadzenia czegoś,
wyłącznie dlatego, że jest interesujące – że pochodzi z wewnątrz nas samych. Dobrym przykładem
takiej motywacji jest np. poświęcanie się swojej pasji. Wewnętrzna motywacja jest trudna do
pobudzenia w miejscu pracy.

Eksperci od zarządzania dogłębnie badali motywację i doszli do wniosku, że istnieją dwie główne
teorie motywacji: „treść” i „proces”. Teorie treści skupiają się na tym, „co” motywuje ludzi,
przypisując motywację zaspokajaniu indywidualnych potrzeb i celów. Podczas gdy teorie procesowe
koncentrują się na tym, „jak” ludzie są zmotywowani. Teorie procesowe badają, w jaki sposób
zadowolenie z potrzeb danej osoby, wpływa na jej zachowanie.

Czynniki motywacyjne

Istnieją trzy kluczowe elementy, które wydają się napędzać motywację:

  1. Kierunek – aby osiągnąć swój cel,
  2. Intensywność – jak bardzo próbujesz osiągnąć swój cel,
  3. Trwałość – jak wytrwała jesteś, aby osiągnąć swój cel.

Można śmiało powiedzieć, że znaczna część osób, która odnosi się do tych trzech punktów, zależna
jest od środowiska lub kultury stworzonych przez liderów i menedżerów w organizacji, lub przez samych siebie. „Inspirujące przywództwo” to długa droga do stworzenia zespołu o wysokiej wydajności.

Osobowość i motywacja

Oczywiście, motywując innych, musimy wziąć pod uwagę szereg innych czynników, a w szczególności
różnicę indywidualną. Różnice mogą wynikać z przynależności etnicznej, wartości i przekonań oraz
indywidualnej osobowości. Na przykład: czy w pełni rozumiemy cechy osobowości ludzi, z którymi
pracujemy i jak wpływają one na motywację. Ważne jest, aby uznać, że zachowanie indywidualne i
zespołowe, które są połączeniem osobowości i uczenia się, wpływają na decyzje podejmowane przez
liderów i menedżerów, dotyczące motywowania kolegów.

Zachowanie Góry Lodowej

Wiele mówi się o zachowaniu, a w centrum motywacji znajduje się potrzeba organizacji zarządzania
indywidualnym zachowaniem dla dobra zarówno zespołu, jak i całej organizacji. Jakie czynniki
wpływają na nasze zachowanie? Rozważmy Zachowanie Góry Lodowej (poniżej).

Góra Lodowa Blog Anna Bielawska

Chociaż mogą istnieć inne czynniki, które wpływają na nasze zachowanie (np. środowisko), zachowanie większości ludzi wynika z ich osobowości (cech osobistych) i tego, czego się nauczyli, obserwując innych lub popełniając błędy. To, co widzimy nad brzegiem wody, to wybrane zachowanie jednostki. Poniżej linii wodnej jest prawdziwa osobowość i to, czego nauczyliśmy się przez całe życie.

Przykład:

Wyobraź sobie, że jesteś zaproszony na wesele i musisz pojawić się na pogrzebie – w tym samym tygodniu. Masz jeden ciemny garnitur i szereg koszul lub bluzek. Krewni zmarłego poprosili, aby żałobnicy potraktowali pogrzeb jak zwykłą uroczystość i włożyli ubrania w jasnych kolorach. Zdecydujesz się ubrać jasną koszulę i krawat, lub kolorową bluzkę – zarówno na pogrzeb, jak i na wesele. Czy oznacza to, że zachowasz się w ten sam sposób podczas obu tych uroczystości? Można sobie wyobrazić, że nie! Jednak jest to całkowicie możliwe, że tak!

Kluczową kwestią jest to, że Ty sama dokonujesz wyboru swojego zachowania. I, oczywiście, dzieje się to cały czas – również w miejscu pracy – co może bardzo utrudnić menedżerowi ocenę motywacji członka zespołu. Pozorny brak entuzjazmu w stosunku do konkretnego zadania nie musi oznaczać, że osoba odpowiedzialna za jego wykonanie nie jest zmotywowana. Może być tak, że z natury nie jest to człowiek entuzjastycznie nastawiony do swojej postawy. Alternatywnie, może mieć inne problemy, które są niepokojące.

Tożsamość, wartości i przekonania

Oprócz cech osobistych, wszyscy posiadamy wartości i przekonania, które są dla nas ważne. Jeśli nie są one zgodne z wartościami i przekonaniami organizacji, może to spowodować poważne wyzwania pod względem motywacji. Wartości i przekonania leżą u podstaw tego, co skłania kogoś do działania i interakcji w taki, a nie inny sposób. Właściwie wszystko, co ludzie robią, jest regulowane przez ich systemy przekonań, związane z nimi wartości i to, jak postrzegają samych siebie – swoją tożsamość. Tożsamość leży u podstaw tego, co sprawia, że dana osoba jest tym, kim jest. Zawiera wszystkie wartości, przekonania i towarzyszące im cechy, doświadczenie i postrzeganie.

Przekonania opierają się na naszym doświadczeniu i pomagają nam zrozumieć świat. Ludzie zwracają uwagę na to, co uważają za ważne i lekceważą rzeczy, które uważają za nieistotne. W związku z tym przekonania działają jak filtry. Systemy przekonań ludzi w miejscu pracy są ważne dla napędzania sukcesu firmy, ponieważ to właśnie przekonania napędzają zachowanie. Henry Ford znakomicie podsumował to, mówiąc: „Czy wierzysz, że możesz, czy uważasz, że nie możesz, prawdopodobnie masz rację”.

Wpływ innych osób na nas samych

Niezależnie od pełnionej roli czy obowiązków, ważne jest, aby móc osiągnąć wpływ na samą siebie – również w miejscu pracy. Zdolność wywierania wpływu na zespół pomaga jego członkom skuteczniej współpracować. Na stanowiskach nadzorczych wpływ polega na uzyskaniu szacunku i uznania. Na spotkaniach ważne jest, aby mieć wpływ na to, by Twoje pomysły i doświadczenia zostały wysłuchane i uznane.

Continue Reading