Relacje

Epidemia braku sensu życia

25 sierpnia 2020
roślina obrazująca sens życia

Często zdarza się nam myśleć na temat sensu naszego życia. I staramy się go odkryć wokół siebie. Odkryć większą tajemnicę za tym co się dzieje. Gdy przytrafia się nam coś trudnego, ciężkiego, zastanawiamy się czy to ma jakiś głębszy sens? Słysząc o tragediach w telewizji, matkach porzucających swoje dzieci na śmietnik, sprawy ocieplenia globalnego, obecną sytuację naszego kraju i pogłębiającego się kryzysu gospodarczego. Czym jest sens życia? Czymś co jest większe od nas, nie realne. A może to jakaś filozofia i idea?

Czym jest sens życia?

Nie ma uniwersalnej definicji czym jest sens życia. Nie jestem w stanie powiedzieć, co jest uniwersalnym sensem. Prawdziwą odpowiedź to Twoja. Twój sens życia jest indywidualny. Co dla Ciebie stanowi sens Twojego życia? Według mnie, sens życia jest jednym z najważniejszych rzeczy, która pozwala nam zrozumieć po co jesteśmy na tej ziemi. Pozwala nam zauważyć i docenić pewne momenty, w naszym życiu, które niekonieczne są zauważalne na pierwszy rzut oka.

Kiedy zadajemy sobie pytanie o sens życia?

Pytanie te zazwyczaj zadajemy sobie kiedy czujemy się nieszczęśliwi i samotni. A także często pokonani poprzez różne przeciwności losu. I nie zauważamy już pewnych nowych możliwości tego, że przyszłość może się zmienić. Być może jesteś w pracy w której nie widzisz sensu. Nie wykorzystujesz swojego potencjału, umiejętności i talentu, aby nadawał sens temu co chcesz osiągnąć. A także wtedy kiedy czujemy się samotni, czujemy brak głębszej relacji z innymi ludźmi. Rozmów głębszych nie na zasadzie :”Jak się masz” -” Dziękuję. Dobrze.” Wówczas te relacje zacierają się. Nie czujemy entuzjazmu z przebywaniem z drugą osobą i nie widzimy sensu, aby podtrzymywać tę daną relację dalej.

Jaki jest sens mojego życia?

Skieruj te pytanie do siebie. W innym przypadku może ono odwrócić wszystko do góry nogami. Sprawić, że każda sytuacja może stać się potencjalnie nie do przejścia. Pamiętaj, że To Ty nadajesz sens, nawet gdy sytuacja czy w miejsce, w którym się znajdujesz wydaje Ci się bez sensu.

Epidemia braku sensu życia

Uważam, że żyjemy w czasach epidemii braku sensu życia. Poszukujemy, robimy masę rzeczy, aby zaspokoić nasz głód emocjonalny, cielesny i duchowy. Kupując masę gadżetów, chcemy mieć więcej, posiadać więcej, żyć jak najprościej bez żadnych komplikacji, bez cierpienia. Poszukujemy poczucia szczęścia i sensu życia we władzy, pieniądzach i rzeczach. Po czym wszystko to staje się puste, a także często chwilowe. Nie zaspokaja to naszego poczucia sensu życia. Okrywamy to wtedy go osiągniemy wszystkie dobra, które chcieliśmy mieć. Wówczas przyjemności szybko okazują się puste. Władza i pieniądze dają nam poczucie wpływu na nasze życie, ale to nie jest coś co jest tym sensem oraz odpowiedzią na pytanie.

Po co to wszystko?

Zazwyczaj nie ma w tym, żadnego wyższego dobra jakie dla nas mogłoby stać się tym sensem,do jakiego moglibyśmy dążyć oraz dla którego codzienne czynności też napełniłyby się tym sensem. Unikanie cierpienia i problemów, dążenie do niezachwianego bezpieczeństwa, homeostazy też się nie sprawdza. Zamieniasz jedno nieszczęście na drugie, bo zawsze jest jedna rozterka – bezpieczeństwo czy wzrost. Aby się rozwijać potrzebujesz wyjść ponad homeostazę. Uważam, że powinnaś znaleźć „złoty środek” pomiędzy tym gdzie jesteś teraz a tym kim jesteś teraz. Pomiędzy tym gdzie chcesz być i jaka chcesz być.

Głębszy aspekt sensu życia

Zazwyczaj zawsze posiadamy przynajmniej odrobinę wolności nawet w sytuacjach, które moglibyśmy uznać za beznadziejne. Ta wolność polega na wyborze. Na wyborze tego kim się staniemy w danej sytuacji. Nie zależy to od samej sytuacji ile właśnie od nas. Aby zrozumieć i uchwycić sens życia musimy kompletnie zmienić paradygmat sensu życia jako tej rzeczy, której powinieneś poszukiwać. Zamiast tego to, co powinnaś zrobić to nadać sens i znaczenie swojemu życiu. Znaleźć odpowiedź na to coś co może dla Ciebie stać się tym sensem, wybrać sobie swój sens życia czy sens danej sytuacji.

Nadawanie sensu

Nadawanie sensu polega na znajdowaniu rzeczy, które pomogą Ci przetrwać i znieść cierpienie w łagodniejszy sposób. To może być cokolwiek – Twoja praca, Twoje dzieło, Twoje dziecko, Twoja rodzina. Twój indywidualny sens życia polega na nadaniu mu sensu. Właśnie w ten sposób Twój sens życia się wypełnia. Nadanie sensu cierpieniu sprawia, że przestajesz cierpieć, łatwiej znosić cierpienie z godnością i spojrzeć w potencjalnie lepszą przyszłość. Aby to było możliwe potrzebujesz stanąć twarzą w twarz z cierpieniem, użyć swojej odwagi żeby wziąć za nie odpowiedzialność. Nadać sens wewnętrznej wolności , który pomoże Ci przetrwać to cierpienie. Zamienić je w coś uniwersalnego, lepszego, pozwoli Ci przekroczyć siebie, przez to stanie się dla Ciebie możliwa samorealizacja. Cały ten proces zachodzi w Tobie, ale sens życia jest manifestowany na zewnątrz, odnalezione wartości są realizowane przez robienie znaczących rzeczy w których zapominasz o sobie.

  1. Śmiać się często i serdecznie, zdobyć szacunek ludzi inteligentnych i błyskotliwych a także sympatię dzieci i młodzieży – to znaczy odnieść prawdziwy realny sukces :-). R.W. Emerson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.